



This page is a part of an online version of Tiens Tiens.
Verslag
Stadsontwikkeling: Hoe de Gentse stadsring een muur werd
Mobiliteit is een heikele kwestie. De kwalijke neveneffecten van onze (auto)mobiliteit zijn ongelijk verdeeld. De stedelijke bevolking kan er van mee spreken. Nadat Koning Auto de Gentse binnenstad decennialang onder de voet liep, kwam er een kentering eind de jaren 1990. Waar staan we vandaag met mobiliteit in Gent?
Dossier: De comeback van de sociale economie
Ondanks alle onheilsberichten over bedrijven in moeilijkheden, massaontslagen en piekende werkloosheidscijfers is er toch één sector die het uitstekend blijft doen. De sociale economie met name; die een ware bloeiperiode lijkt te beleven. Maar of dat nu echt zo’n goed nieuws is valt nog te bezien.
Het is namelijk niet de eerste keer dat we een opbloei van de sociale economie zien. Specialisten terzake hebben het zelfs over verschillende ‘golven’. En die golven blijken altijd op te komen in periodes waarin het globaal bekeken niet zo goed gaat.
Gangmakers: Langs Trage Wegen
In het hol van de leeuw heeft Trage Wegen vzw haar tenten opgeslagen. Van op de Kasteellaan vlak naast de Dampoort met haar eeuwige verkeersdrukte, werkt de jonge vzw aan de herwaardering van paden en wegen voor niet-gemotoriseerd verkeer. “In essentie gaat het om de menselijke sporen van beweging in het landschap en daar mag vandaag best wat creatiever mee worden omgesprongen”, vindt Andy Vandevyvere, coördinator van Trage wegen vzw.
“Wegen kunnen bezwaarlijk teruggebracht worden tot hun vervoerfunctie, het zijn ook sporen in het landschap en het geheugen van mensen. Zij hebben altijd bestaan. Oorspronkelijk waren het tijdelijk geërodeerde wandelpaadjes of karrensporen die men op een gegeven moment is gaan standaardiseren, rechttrekken of verharden. Ze weerspiegelen de maatschappelijke bewegingspatronen en de evoluties op dat vlak.” Onder ‘trage wegen’ verstaan we verbindingen zoals steegjes, doorsteekjes, jaagpaden langs kanalen, enz. Het huidige netwerk van trage wegen wordt echter kleiner en kleiner terwijl de vzw de vraag ernaar ziet stijgen.
Opinie: Energievreters moeten op dieet
Slecht geïsoleerde gebouwen wegen zwaar op het energieverbruik. In Gent staan er nog veel te veel van dit soort energievreters. Veelal eigendom van de stad terwijl zij net het goede voorbeeld moeten geven. Gebouwen isoleren was immers nooit zo voordelig.
Gent mag fier zijn op haar architectuur. Verschillende prachtige bouwwerken sieren de binnenstad. Helaas zijn de meeste onder hen ook erg energieverslindend. Het Miat is met haar glas-in-metaal-structuur en hoge verwarmingskosten een schoolvoorbeeld van hoe het niet moet. Desondanks zijn er nog ontelbare gebouwen die dit voorbeeld volgen. Kerken, De Centrale, de Vooruit en het stadhuis zijn slechts enkele van de mastodonten met veel grote open ruimtes en enkel glas.
Big Jump voor groter visbestand
PORTUS GANDA--Zondag sprongen volgens de organisatoren honderden Gentenaars in de Leie aan Portus Ganda. Net als vorig jaar ijveren het Gents MilieuFront en de springers voor proper water in de stad. Het thema van de Big Jump 2009 is 'meer vissen'. De redenen voor deze massale sprong -die in vele landen tegelijk gedaan wordt-, kan u hier lezen. Nieuw op de Big Jump dit jaar is dat het Instituut voor Natuur- en bosonderzoek (INBO) vissen in een fuik ving. Zo kon iedereen zien welke vissen er momenteel in Portus Ganda zitten.
Krakers vragen buurtgerichte invulling van vergeten pand
BLOEMEKESWIJK-- In de Lavendelstraat staat een leegstaand gebouw dat eigendom is van de stad Gent. Een groepje krakers uit het pand stuurde deze week een open brief gericht aan het college van burgemeester en schepenen om een overhaaste verkoop van het pand te vermijden. Sindsdien is de verkoop van de site van de CIB (Confederatie Immobiliën Beroepen) gehaald. De krakers voelen zich gesteund door de buurtbewoners, waarmee ze contact hebben via het buurthuis. Schepen Christophe Peeters verklaarde in een reactie aan AVS dat het bestuur leegstaande panden verkoopt om betaalbare woningen op de woningmarkt te verkrijgen.
"Luister naar de kleine Afrikaanse boer in crisis"
Oxfam-Wereldwinkels vierde zaterdag de jaarlijkse Internationale Dag van de Fair Trade ook met een debat in de Vooruit. Voor een volle Theaterzaal kwam het panel samen rond het thema ‘Fair trade in Afrika’ en het zocht met moderator Peter Verlinden (buitenlandredactie VRT-nieuwsdienst) naar oplossingen. Het continent is volgens het Internationaal Monetair Fonds -dat onlangs aan de alarmbel trok- in 2009 slechts goed voor 3% van de wereldhandel (dat was nog 5,7% in 2008, meldt Oxfam) en het krijgt bovendien de zwaarste gevolgen van de milieu- en klimaatcrisis over zich. Dirk Verhofstadt, Luc Cortebeeck, Ruddy Doom, Raymond Kimaro (African Fair Trade Network) en Walter Zinzen gingen op zoek naar oplossingen. Zinzen vroeg opmerkelijk genoeg aandacht voor het boek Dead Aid waarin de afschaffing van ontwikkelingshulp gevraagd wordt.
Europa-tour brengt cultlegende Daniel Johnston naar Vooruit
Met minder gekende solostukken en legendarische nummers als Speeding motorcylce, Rock this town en Love will find you in the end, kreeg Daniel Johnston het publiek op vrijdag 7 november al snel op zijn hand. De indie-cultfiguur uit Austin,Texas speelde - door een verzwakte gezondheid - niet lang solo. Hij is bezig met een Europese tour, met de band John Dear Mowing Club, en wordt in één adem genoemd met Syd Barrett (Pink Floyd) en Brian Wilson (Beach Boys). Kurt Cobain, Wilco en Beck lieten zich door hem inspireren.
Shop ‘n’ Drop met Reverend Billy: verslag
In een GB/Carrefour in Gent gingen milieubewuste consumenten vrijdag 14 maart winkelen tegen de afvalberg. Na hun aankopen hevelden ze hun koopwaar over naar herbruikbare verpakking die ze zelf meebrachten. De wegwerpverpakkingen gaven ze plechtig af aan de verantwoordelijke van de zaak. Reverend Billy, een predikant tegen de consumptiemaatschappij, maakte van de actie een uitbundig feest.
De politieke opdracht van Samenlevingsopbouw
Het opbouwwerk wil de emancipatie ondersteunen van mensen in kansarme wijken. Daarvoor tekende Samenlevingsopbouw een ‘grondrechtenboom’ uit die de aandacht moet vestigen op de sociale en politieke grondrechten van mensen en de noodzaak om deze rechten via sociale contestatie in de praktijk te brengen. Het politieke raamwerk van Samenlevingsopbouw kiest daarmee duidelijk voor de vertegenwoordiging van de buurt in het beleid. Een lezing van Pascal Debruyne naar aanleiding van de dag rond meerjarenplanning van Opbouwwerk Gent.
Thema's en artikeltypes
Thema's en artikeltypes met meer artikels worden groter weergegeven, thema's en artikeltypes met minder artikels kleiner.
